Remington 700 Alpha 1 6.5 Creedmoor Black Bolt Action Rifle – 22in
$1,500.00
| Capacity | 4+1 |
|---|---|
| Barrel Length | 22in |
| Lop | 13.38in |
| Finish | Satin Black |
| Stock | Black & Grey Speckled AG Composite |
| Sights | Picatinny Rail |
| Weight | 7.4lbs |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Type | Fluted |
| Cartridge | 6.5 Creedmoor |
| Color | Black |
| Gun Model | 700 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 41.75in |
| Product Line | 700 Alpha 1 |
| State Compliance | California Compliant Colorado Compliant New York Compliant Washington Compliant |
| Stock Material | Carbon Fiber |
| Threaded | Yes |
| Twist | 1:8in |
| Type | Centerfire |
Copy and paste this URL into your WordPress site to embed
Copy and paste this code into your site to embed